Úvodní strana Kulturní a společenský odbor Krátce o brněnském a moravském Sokole

Kulturní a společenský odbor

červen 2018

Krátce o brněnském a moravském Sokole
Úterý, 27 Prosinec 2011 09:15

Krátce o brněnském a moravském Sokole

První brněnská sokolská jednota byla založena v roce 1862  Janem Helceletem.

V roce 1892 došlo ke vzniku Moravsko-Slezské Obce Sokolské a ke spojení sokolských jednot v Brně a okolí do jedné župy , která byla pojmenována župou Rastislavovou. Již v roce 1897 se oddělila župa Krále Jiřího se sídlem v Blansku,   v roce  1900  župa Petra Chelčického - dnes Dr.Bukovského - se sídlem v Třebíči. V roce 1902  vznikla  v Tišnově  další  nová župa  - Pernštýnská.

Župa Rastislavova měla  již v roce 1910   48 jednot  a přes 3000 cvičenců (celkem 3800 dospělých, 550 dorostu a 995 žactva).  Z praktických důvodů byla v roce 1913 rozdělena. Župa Rastislavova byla v roce 1925 po úmrtí Jana Máchala - významného moravského sokolského činovníka - pojmenována jeho jménem. Druhá brněnská župa dostala své jméno po smrti  náčelníka ČOS Jindry Vaníčka v roce 1934.

Kdo byli  Jan Máchal a Jindra Vaníček ?

Jan Máchal

se narodil 8. února 1864 v Třebíči.  Po nižším gymnáziu, které absolvoval ve svém rodišti studoval 4 roky v Brně na C.K. slovanském ústavu ku vzdělání učitelů.  V roce 1883 se vrátil jako aprobovaný učitel do Třebíče.  Máchal se stal brzy hlavním cvičitelem, pořádal výlety, vystupoval v průvodech i na slavnostech, propagoval sokolskou myšlenku a v roce 1887 vedl první veřejné cvičení Sokola  Třebíč, v roce 1901 pak moravskou výpravu na IV. všesokolský slet v Praze. V roce 1892 se stal prvním náčelníkem Moravsko-Slezské Obce Sokolské , později postupně druhým a prvním místonáčelníkem Československé obce sokolské

Jan Máchal byl na základě svých znalostí, praxe i teoretických prací jmenován odborným inspektorem tělocviku pro střední školy a po zřízení Masarykovy univerzity v Brně byl jmenován docentem teorie a systematiky tělocviku . Zemřel náhle 15. října 1924. Je nám vzorem  nezištného a vytrvalého sokolského pracovníka.

Jindra Vaníček

se narodil  1.ledna 1862 - v roce založení Sokola Pražského. O  dvacet let později - v roce prvnho všesokolského sletu  se stal JUC. Jindra Vaníček cvičitelem, v roce 1988 byl zvolen náčelníkem Sokola Smíchov.

V roce vzniku České obce sokolské (roku 1889) vedl Jindra Vaníček jedno ze dvou družstev ČOS na první reprezentační zájezd do ciziny - do Paříže - na sjezd Unie francouzských gymnastů. V březnu 1892 zvolen náčelníkem České obce sokolské. Tuto funkci vykonával do roku 1920, kdy se jí po VII. všesokolském sletu pro těžké onemocnění vzdává.                                Z náčelnického můstku však řídil cvičení  ještě  při VIII. sletu všesokolském v roce 1926.

Jindra Vaníček sledoval vývoj tělovýchovy i sportu v zahraničí a kriticky jej hodnotil, podporoval snahy o rozvíjení tělesné výchovy žen,  kladl důraz na výchovu kvalitních cvičitelů a vychoval a do závodů vedl řadu úspěšných závodníků. Jeho přístup k řešení sokolských otázek i obecných problémů tělesné výchovy a sportu by byl i dnes aktuální a moderní.

„Chceme vychovati z vás muže, kteří palmou věnčeni, skromně vrací se v kruh bratří svých bez nároků na privilegované postavení v jednotě... chceme z vás vychovati bratry, kteří stejně dovedou stisknout pravici vítěze i přemoženého, kteří nechtějí ze závodů učiniti klín, který by schopen byl rozraziti bratrský svazek náš.“ (J.V. - 1895)

V roce 1914 se konal sokolský slet v Brně - Králově Poli. Jeho slavnostního průvodu, který byl manifestací českosti Brna a kterého se zúčastnilo  15.000 mužů ,vedl oblíbený náčelník pražský Dr.Jindra Vaníček.

Po jeho úmrtí  2. června 1934  byla sokolská župa Brněnská nazvána jeho jménem..

J. Nešpor

Copyright © 2018 Sokol Machal. Všechna práva vyhrazena.